Yağ Filtresi

Motorlarda kullanılan yağların temel görevleri ;

¦ Motorun hareketli parçalarının yağlanması sağlamak
¦ Sürtünme kayıpları ve aşınmayı önlemek
¦ Karbon atıklarının birikmesine engel olmak
¦ Pistonların soğutulmasını sağlamak
¦ Yanma sırasında oluşan yanma asitlerini nötralize ederek etkisiz hale getirmek ve asitlerden gelen aşınmaları en aza indirmektir.


Yağ filtresi ;

¦ Motordaki yağı temizler
¦ Motor elemanlarını korur
¦ Motorun ömrünü uzatır
¦ Motorun verimini arttırır
¦ Bakım/tamir masraflarında tasarruf sağlar

Yağ filtreleri, kirlenmiş yağları ve motor çalıştığı sürece aşınmadan dolayı oluşan parçacıkları, motor ve transmisyondan uzak tutmak için kullanılır. Karbon zerrecikleri, toz ve pislikler, motorun çalışması anında yağa karışabilirler. Bu yabancı maddelerin bir kısmı kartere çöker, yağ süzgeci ve tapa mıknatısı tarafından tutulur. Daha küçük zerreler ise yağlama sistemine karışmadan filtre tarafından süzülerek sisteme zarar vermeleri önlenir. Motor yağlama sisteminin en önemli parçalarından biri olan yağ filtresi, motor yağının içinde bulunan dispersan katığının, motor içinde bulunan gelen korozyon ve zararlı maddeleri toplayarak karter dışında biriktirdiği yerdir.Bütün içten yanmalı motorlarda yağ filtresi mevcuttur. Hem filtrenin, hem de motorun mekanik ömrü açısından motora uygun yağ ve bu yağa uygun filtre kullanılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca etkin bir filtreleme için yağın sıcaklığı da çok büyük önem arzetmektedir.

 

Uygun filtre ve yağ kullanılması durumunda ;

¦ Silindir gömleği içerisinde yeterli miktarda ve kaliteli bir yağ tabakası oluşur. Böylece gömlek ve piston segmanlarının aşınması önlenir.
¦ Piston segman yuvalarında yapışkan atıklar oluşması önlenir.
¦ Yatak aşınmalarının azalması sağlanır.
¦ Silindir yüzeyleri ve sübaplarda yapışkan atıklar oluşması önlenir.
¦ Motor içerisindeki tüm hareketli parçaların temizlenmesi sağlanır.
¦ Çalışma esnasında piston, piston segmanları ve gömleklerden gelen dökme demir, dişli, kam ve jurnallerden gelen beyaz metal, pirinç ve bronz parçacıklarının tekrar motorun içine girmesi engellenir.

İLETİŞİM

Tel: +90 224 512 12 23

EMAIL

FİLTRE ÜRETİMİNDE 22 YILLIK TECRÜBE!

ADRES

Umurbey Mahallesi

9 No'lu Sokak

No:18

Gemlik / Bursa  Türkiye

© Hannfilter

  • Facebook
  • YouTube
  • LinkedIn Sosyal Simge